plaża turyści morze kąpiel Turystyka plaża fale woda

Opis projektu

Dr hab. Jacek Borzyszkowski, prof. UWSB Merito w Gdańsku, pracownik badawczo-dydaktyczny Federacji Naukowej WSB-DSW Merito, przeprowadził szereg wieloletnich badań, dotyczących działalności DMO Destination Management Organizations i innych podmiotów odpowiedzialnych za rozwój turystyki. Rezultaty badań zostały przedstawione podczas warsztatów i konferencji branżowych, gdzie zdobyły uznanie organizacji zarządzających obszarami recepcji turystycznej a także innych podmiotów bezpośrednio powiązanych z turystyką, takich jak: administracja rządowa, samorządowa czy stowarzyszenia turystyczne.

Badania pozwoliły na kompleksowy wgląd w zagadnienia organizacji turystyki oraz w zmiany zachodzące w całym systemie, w ujęciu zarządczym i administracyjnym. Wykorzystano różnice historyczne między badanym okresem a obecnymi zmianami do ustalenia związków przyczynowo skutkowych, co umożliwiło wypracowanie rozwiązań i rekomendacji, przyjętych przez podmioty turystyki. Przyczyniło się to bezpośrednio do wystąpienia wymiernych korzyści dla polskiego systemu zarządzania turystyką.

Beneficjenci


Do beneficjentów przedstawionych wyników zalicza się m.in. administrację państwową oraz samorządową, a także podmioty DMO, do których należą: Polska Organizacja Turystyczna (POT), Regionalna Organizacja Turystyczna (ROT) oraz Lokalna Organizacja Turystyczna (LOT). Rekomendacje prof. Borzyszkowskiego posłużyły w procesie wprowadzania zmian w ustawodawstwie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, które zleciło wykonanie ekspertyzy wykorzystanej do powstania „Białej Księgi Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce” (link) , będącej podstawą planistyczną do zmian prawnych w turystyce.

Dokument dedykowany Ministrowi ds. Turystyki rekomenduje podjęcie określonych inicjatyw i wprowadzenie procesów legislacyjnych. Prof. Jacek Borzyszkowski, dzięki swojemu eksperckiemu zaangażowaniu, został powołany w styczniu 2021 roku na członka Rady Ekspertów Turystyki przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii, gdzie kierował Zespołem ds. badań oraz rekomendacji rozwiązań legislacyjnych.

Efekty


Te same rekomendacje zostały wykorzystane przez największą i najważniejszą organizację w Polsce, skupiającą lokalne organizacje turystyczne, Ogólnopolskie Porozumienie Lokalnych Organizacji (OPLOT), która potwierdziła następujące efekty współpracy:

  • opracowano i wdrożono kodeks współpracy lokalnych organizacji turystycznych z interesariuszami, dzięki czemu zwiększono o ponad 100% liczbę podmiotów współpracujących oraz członków; rozszerzono zakres współpracy i włączono do niej sektor nauki,
  • wprowadzono na rynek kilkanaście nowych produktów turystycznych,
  • przygotowano i wdrożono program działalności OPLOT, w kontekście długoplanowego rozwoju turystyki lokalnej,
  • unowocześniono technologie marketingowe i rozwiązania w planowaniu działalności,
  • wdrożono rozwiązania w zakresie zarządzania kryzysowego,
  • wprowadzono regulacje opłaty turystycznej w Polsce,
  • zwiększono rozpoznawalność na krajowym rynku turystycznym.

Wykorzystanie


Wyniki badań wskazały na niedostateczne zaangażowanie podmiotów polityki turystycznej w proces zarządzania kryzysowego. Dlatego też wnioski zostały wykorzystane w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego do pracy nad „Regionalnym Programem Strategicznym…” będącym częścią „Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030”. Plan jest unikatowym i pilotażowym rozwiązaniem w skali całego kraju. Z wypracowanych rozwiązań, niezbędnych w obecnej sytuacji pandemicznej, skorzystały również LOT-y, podmioty turystyczne województwa zachodniopomorskiego oraz samorząd regionalny województwa pomorskiego. Współpraca z Forum Turystyki Regionów (FTR ogólnopolskie stowarzyszenie, działające na rzecz rozwoju turystyki) pozwoliła na wypracowanie „Kodeksu Dobrych Praktyk…” we współpracy pomiędzy JST a LOT.

Przeprowadzone badania i ekspertyzy pozwoliły wypracować i wdrożyć konkretne rozwiązania na rzecz rozwoju turystyki, w tym w zakresie planowania rozwoju turystyki, zarządzania kryzysowego oraz modyfikacji i rozszerzenia profilu działalności. Przygotowane opracowania i analizy stanowiły istotny punkt odniesienia przy tworzeniu rozwiązań legislacyjnych, dokumentów programowych i strategicznych.

Partnerzy


 

 

turystyka kamienice gdańsk stare miasto turystyka kamienice gdańsk stare miasto