pęknięta ziemia z kwiatkiem

Opis projektu

Powiadomienie o śmierci lub złym rokowaniu to sytuacja skrajnie obciążająca emocjonalnie dla obu stron, zarówno dla bliskich chorego, jak i dla personelu medycznego. Staje się jeszcze trudniejsza, gdy personelowi medycznemu brakuje procedur komunikacyjnych: przygotowania, by unikać słów i zachowań, które ranią, a stosować te, które chronią.

Badania


Badania przeprowadzone w Polsce i Stanach Zjednoczonych przez dr Agnieszkę Janiak, pracownika naukowego Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW (dawniej Dolnośląska Szkoła Wyższa) pozwoliły na wypracowanie modelu komunikacji sensytywnej ukierunkowanego na wsparcie dwóch grup. Pierwsza to osoby, które towarzyszą chorym w stanie terminalnym, w trakcie opieki paliatywnej,  wreszcie przy umieraniu (także poronieniu) i pozostają jednocześnie w żałobie. Druga to służby pomocowe – medyczne, psychologiczne, socjalne, administracyjne oraz księża, czyli osoby odpowiedzialne za stosowanie odpowiednich środków komunikacji i form pomocy osobom dotkniętym doświadczeniem śmierci.

Rezultaty


Stworzony model komunikacji dostarcza wiedzy i umiejętności, jak odnosić się do osoby chorej i jej otoczenia. Służy przygotowaniu się i zyskaniu pewności w kontakcie z chorymi i żałobnikami, rozpoznawaniu i przepracowywaniu swoich emocji, zmniejszeniu stresu; wyposaża w metody i narzędzia skuteczne w komunikacji podczas odwiedzin w domu i w szpitalu.

Oprócz wypracowanego modelu komunikacji sensytywnej jednym z efektów badań dr Agnieszki Janiak jest Protokół OPIEKUN. Na akronim OPIEKUN, składają się kolejno: obecność, poznanie, intymność, emocje, kosmyk, uspokojenie, nauka. Jest to praktyczny i prosty do użycia mnemotechniczny schemat postępowania personelu medycznego wobec rodziców w wypadku poronienia i zgonu okołoporodowego. Wskazuje on sposób powiadomienia rodziców, kolejne zachowania i zwroty, które należałoby zastosować.

Zastosowanie


Protokół OPIEKUN jest stosowany na oddziałach neonatologicznych i położniczych w całej Polsce. Placówką, gdzie został już wdrożony i upowszechniony jest m.in.  I Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dodatkowo, Konsultant Wojewódzki ds. Neonatologii dr n. med. Małgorzata Czyżewska,  zarekomendowała Protokół Ministerstwu Zdrowia jako standard ogólnopolski.  

Protokół OPIEKUN jest wykorzystywany przez ratowników medycznych z całej Polski, zarówno z karetek, jak i helikopterów  (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe), którzy pobrali go w formie 300 zalaminowanych  pocket card (instrukcja do kieszeni). 

Protokół OPIEKUN jest elementem warsztatów, szkoleń i edukacyjnych wewnątrzszpitalnych spotkań pracowniczych skierowanych do studentów medycyny i pielęgniarstwa ostatnich lat studiów.

Model komunikacji sensytywnej od 2017 do chwili obecnej (2022) jest elementem warsztatów i szkoleń dla diakonów, kapelanów i księży odwiedzających chorych, ze szkoleń skorzystały już m.in. Archidiecezja Wrocławska, diecezja gdańska oraz salwatoriańskie Centrum Formacji Duchowej w Krakowie. Wyniki badań dr Agnieszki Janiak to także nieocenione kompendium wiedzy dla specjalistycznych poradni rodzinnych, przy parafiach i diecezjach.

Model komunikacji sensytywnej stanowi również niezbędne wsparcie dla hospicjów perinatalnych oraz fundacji, należy wskazać tutaj m.in.: Hospicjum dla dzieci Dolnego Śląska –  „Formuła Dobra” we Wrocławiu, Fundację Gajusz w Łodzi, Lubelskie Hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia, Fundację Podkarpackie Hospicjum dla dzieci, Hospicjum perinatalne w Opolu, Hospicjum im.  ks. E. Dudkiewicza SAC w Gdańsku, Śląskie Hospicjum perinatalne w Katowicach, Krakowskie Hospicjum dla dzieci im ks. Józefa Tischnera, Wielkopolskie Hospicjum Perinatalne RAZEM, Fundację „Pomóż Im” na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi, Małopolskie Hospicjum dla dzieci w Krakowie, Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci, Alma Spei – Hospicjum dla dzieci w Krakowie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni.

Partnerzy


 

 

rączka mama dziecko newborn noworodek